Пчелен мед

    Пчелният мед представлява сладък сок, който пчелите събират от растения, преработват го, обогатяват го с ензими в своята гушка и го складират във восъчни пити. Натуралният мед по своите вкусови и хранителни качества е един от най-ценните хранителни продукти, познат още от древността. Той се усвоява изцяло от организма. От 1 килограм мед в организма на човека се разграждат 3400 калории енергия. Относителното тегло на пчелния меда е 1,4 (обемът на 1 килограм вода заместен с мед тежи 1,4 килограма). Медът и е един от най-трайните хранителни продукти (неограничена трайност). Съхранява се на сухо, чисто и проветриво място при температура от 50C до 100C.В състава на меда влизат :

    • инвертна захар (плодова или гроздова) - 73%
    • тръстена ( цвеклова ) захар - 2%
    • вода - 20%
    • декстрин - 2%
    • азотни вещества - 0,99%
    • киселини - 0,1%,
    • минерални вещества - 0,1%
    .

    Освен тези вещества в меда има :

    • белтъчни вещества, витамини – В1, В2, В3, В6, K, C, E
    • провитамини – A, PP
    • хормони
    • ферменти
    • антиоксиданти
    • минерали(калий, калций, натрий, фосфор, сяра, магнезий).

    Пчелният мед притежава различни лечебни и диетични свойства и по-тази причина неговото приложение в народната и научната медицината е голямо. Медът влияе върху секрецията и моториката на червата и стомаха, регулира двигателната активност на стомашно-чревния канал.Захарите на меда увеличават гликогена в черния дроб и с това подпомагат обменните процеси. Пълното изгаряне на захарите освобождава бъбреците от допълнителна дейност, което води до подобряване на отделителните им функции. Антимикробното действие на меда, се дължи на активния кислород, който се отделя от постоянно образуващия се в разтворите на меда водороден прекис. Този активен кислород действа смъртоносно върху много видове микроорганизми, особено върху тези, който причиняват възпалителни процеси по лигавиците на устата, на горните дихателни пътища, както и върху причинителите на гнойни процеси по кожата. При гастрити, язви на стомаха и дванадесетопръстника, при нарушена киселинност на стомаха медът също действа добре. Омесени заедно сусамовият тахан и пчелният мед са изключително добро лекарсво за стомашно-чревният тракт. Пчелният мед се използва и като козметично средство – за подхранване на кожата и изглаждане бръчките на лицето.

    Кристализация на пчелния мед

    Типично свойство на пчелния мед е кристализацияата му (захаросването му), като един от най-често задаваните въпроси относно качеството му свързан с неговата кристализация.Често се чуват отговори от типа "Истинският пчелен мед е захаросаният".Истината обаче е че кристализацията на меда зависи от свойствата на растенията, от които той е събиран. Акациевият мед, например, се нуждае от повече от година, за да започне да захаросва. Медът от рапица кристализира още на първата/втората седмица.При захаросване, медът от магарешки бодил става кремообразен.
    По своя произход медът бива нектарен и манов. Изходният материал за нектарния мед е нектарът, който пчелите събират от цветовете на растенията, а за мановия – маната (медена роса) - сладък сок, отделян от листни въшки и друти насекоми, хранещи се със соковете на липата, върбата, дъба и други дървета.Според вида на растенията, от които е събран, медът бива букет (от различни растения) или монофлорен(предимно от един вид растения). Установено е, че медът приема хранителните и лечебни свойства на растенията, от които е получен.

    Видове пчелен мед

    Акациев мед

    Със специфичния си нежен аромат, много приятен вкус и много бавно кристализиране, акациевият мед е един от най-предпочитаните. Акациев пчелен мед се препоръчва при безсъние, стомашно-чревни, сърдечни, жлъчни проблеми.

    Липов пчелен мед

    Монофлорният липов мед е със светъл цвят. Липовият пчелен мед има антимикробно, противовъзпалително и в известна степен отхрачващо действие, затова се препоръчва при простуда, ангина, бронхит, бронхиална астма.

    Пчелен Мед Букет

    Полифлорният билков мед естествено притежава ценни хранителни и лечебни качества, тъй като се събира от различни видове полски (магарешки бодил, кориандър, бяла детелина, глухарче, люцерна, комунига) и балкански цъфтящи растения (мащерка, маточина, жълт кантарион, лавандула, драка, дива мента).Пчелният мед букет се препоръчва при преумора, за общо укрепване на организма, има и антислеротично действие.

    Манов мед

    За мановия мед са характерни така наречените манови елементи - получава се от маната (медената роса) по иглолистни и широколистните дървета и цветния прашец от немедоносни растения. Мановият пчелен мед е тъмен, сладостта му е средна, аромата - специфичен, кристализацията - бавна, консистенцията - гъста. Препоръчва се при псостуда, болки в грълото, ангина и има силно отхрачващо действие, както е изключително богат на антиоксиданти.

    Етикети: Пчелен мед, кристализация на пчелния мед, пчелен мед акация,пчелен мед букет, манов мед, свойства на пчелния мед